Zabytkowe Chłopy – letnisko nad Bałtykiem

Gdzie się wybrać na urlop na polskim wybrzeżu? Bogata baza noclegowa i mnogość atrakcji turystycznych czynią ten wybór niemal nieznośnym. Na szczęście jest wiele mniejszych miejscowości, które przyciągają zarówno wspaniałą atmosferą, jak i zabytkami.

Chłopy to jedna z najbardziej urokliwych wsi letniskowych położonych tuż nad samym Bałtykiem. Jej niesamowity układ urbanistyczny i starodawne budynki sprawiły, że w całości wpisano ją do krajowego rejestru zabytków. Bez wątpienia warto tam pojechać na letni wypoczynek. Pierwsze wzmianki o tej nietuzinkowej osadzie pochodzą mniej więcej z XIII w. To właśnie wtedy powstała tutaj maleńka wioska o nazwie Borowo, wywodzącej się z wszechobecnych w okolicy lasów borowych. Mieszkańcy wsi zajmowali się wtedy przede wszystkim połowem ryb i uprawą roli. Tak też pozostało do dziś.

Pierwsi letnicy w Chłopach (www) pojawili się jednak już w XIX wieku, a z biegiem lat ta mała i niepozorna rybacka wioska stała się stosunkowo modnym i bardzo popularnym wczasowiskiem. Aż do dziś latem przybywa tutaj nawet kilka tysięcy turystów, co jest wynikiem bardzo imponującym zważywszy na to, że na stałe wieś zamieszkuje niewiele ponad 200 osób. W Chłopach dzięki zachowaniu bardzo dużej ilości starych zabudowań można bez wątpienia poczuć klimat dawnych czasów, a nawet wynająć pokój w jednym z takich klimatycznych domostw. Chłopy (www) w większości proponują noclegi wczasowiczom w kwaterach prywatnych i w dobrze utrzymanych gospodarstwach agroturystycznych. Każdy bez wątpienia poczuje się tutaj jak w domu albo u babci na wsi.

Dla osób, które bardziej jednak cenią imprezy i szaleństwo do białego rana z przyjaciółmi rewelacyjnym rozwiązaniem jest pobliskie Mielno. Można tutaj dotrzeć rowerem w kilkanaście minut, a na noc wrócić do spokojnej atmosfery Chłopów. Jest to doskonała alternatywa dla głośnych i przepełnionych turystami modnych kurortów, które bardzo często są niezwykle drogie, a przy tym znalezienie w nich noclegu bez rezerwacji graniczy w sezonie z cudem. Warto o tym pamiętać, planując kolejne letnie wakacje czy to z rodziną, czy z grupką znajomych. Nie ulega wątpliwości, że Chłopy warto odwiedzić. Zarówno wielbiciele historii, architektury, jak i odpoczynku na świeżym powietrzu znajdą tutaj swoje Eldorado. Bez wszechobecnych tłumów, bez komercji i bez zbędnego drenażu kieszeni Chłopy mają wszystko to, co powinna mieć niemal każda miejscowość letniskowo-wypoczynkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *