Wielkopolskie wakacje nad jeziorem, czyli Skorzęcin

Położony w Wielkopolsce Skorzęcin [➝www.facebook.com/skorzecin.wakacje.hotele.imprezy.restauracje/] jest niezwykle popularnym miejscem letniego wypoczynku. Słynie ze swojej szerokiej, piaszczystej plaży z łagodnym zejściem do wody nad jeziorem Niedzięgiel, a także z lasów otaczających kompleks letniskowy. Warto też pamiętać, że leży w bliskiej odległości od Gniezna i innych miejscowości Szlaku Piastowskiego.

Ośrodek wypoczynkowy w Skorzęcinie położony jest pomiędzy dwoma jeziorami, wśród lasów i szlaków turystycznych Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Duża plaża z szerokim reprezentacyjnym molo, warunki do uprawiania sportów wodnych, zaplecze gastronomiczne i rozbudowana baza noclegowa [➝www.meteor-turystyka.pl/noclegi,skorzecin,0.html] sprawiają, że miejsce to przyciąga co roku tysiące osób.

Będąc w Skorzęcinie, warto skorzystać również z okazji i zwiedzić część miejscowości lub podążyć całą trasą Szlaku Piastowskiego. Jego sercem jest pierwsza stolica Polski, czyli Gniezno, położone ponad 20 km od Skorzęcina. W mieście tym znaleźć można piękne zabytkowe kościoły i muzea, ale też wiele miejsc, gdzie można zwyczajnie smacznie zjeść i miło spędzić czas, a w czasie wakacji praktycznie w każdy weekend odbywają się mniejsze i większe imprezy plenerowe.

Jadąc stamtąd w kierunku Poznania, po drodze zajrzeć warto na Ostrów Lednicki – w tym historycznym miejscu znajdują się pozostałości dawnej siedziby Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz budynek z muzealnymi wystawami, a także, kawałek dalej, skansen XIX-wiecznej wielkopolskiej wsi.

W przeciwnym kierunku Szlaku Piastowskiego trafimy do Żnina z kolejką wąskotorową, Kruszwicy, związanej z legendą o królu Popielu, zrekonstruowanej średniowiecznej osady w Biskupinie. Na trasie historycznych wycieczek leżą też całkiem współczesne atrakcje – miasteczko westernowe czy park dinozaurów, które z pewnością przypadną do gustu dzieciom.

W najbliższej okolicy Skorzęcina z kolei trafić można na piękne krajobrazy oraz pojedyncze przykłady zabytkowych budynków – młyn wodny w miejscowości Piłka, stary dworek w Charbinie. Miejscowości te leżą wzdłuż rowerowych pętli, którymi możemy zwiedzić okolicę. Skorzęcin stanowi także dobre miejsce startu na dłuższe wyprawy kajakowe – z Jeziora Białego, kolejnymi rzekami i połączonymi przez nie akwenami przepłynąć można kilkadziesiąt kilometrów. Wakacje w Skorzęcinie to więc dobra opcja nie tylko dla osób, które zamierzają cały wypad spędzić na plaży nad wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *