Unikatowe wydarzenia w Górach Izerskich – Bieg Piastów i psie zaprzęgi

Ferie w górach, zwłaszcza takie, na które jeździ się co roku w to samo miejsce, mogą po pewnym czasie się znudzić, a turyści zaczynają szukać alternatyw. Dlatego też ostatnio zaproponowaliśmy Wam malownicze Karkonosze (informacje: solnydownhill.pl) Na nudę nie mogą jednak narzekać ci, którzy w zimę udają się w Góry Izerskie. To niewielkie pasmo w masywie Sudetów (więcej: encyklopedia-pwn.pl), leżące na granicy polsko-czeskiej, oferuje multum atrakcji różnego rodzaju. Jednak nawet fani zjeżdżania na nartach ze stoków czy szusowania na snowboardzie muszą przyznać, że na kilka dni w roku, Góry Izerskie przejmują biegacze narciarscy oraz… psie zaprzęgi.

Bieg Piastów
Tradycja tego biegu sięga roku 1976 i początkowo trwał on zaledwie jeden dzień, a impreza nie miała międzynarodowego charakteru. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania biegami narciarskimi, fenomenem Justyny Kowalczyk oraz zaangażowaniu miejscowych władz, od kilku lat na Polanie Jakuszyckiej odbywa się Bieg Piastów. Ma on formę aż dziewięciodniowej imprezy. W czasie jej trwania odbywają się różne wydarzenia sportowe i kulturalne, a baza noclegowa zapełnia się nie tylko turystami, fanami i kibicami, ale również wieloma zagranicznymi uczestnikami, także tymi z czołowych miejsc w rankingach biegów narciarskich. Dzięki wydłużeniu imprezy do kilku dni, udział w niej mogą wziąć zawodnicy specjalizujący się w różnych dyscyplinach. Bieg Piastów obejmuje bowiem biegi stylem klasycznym na 54 km, 25 km, 15 km, 12 km, 5 km, 9 km i 10 km (rozgrywany nocą), a także bieg stylem dowolnym na 28 km i biegi dla dzieci i młodzieży.

Ze względu na miejsce rozgrywania imprezy, największą liczbę uczestników stanowią Polacy oraz Czesi i to oni najczęściej sięgali po zwycięstwo w biegu głównym, czyli na dystansie 54 km. Podobna impreza biegowa (bieg na 50 km) rozgrywana jest również po stronie czeskiej, jednak Jizerská padesátka nie cieszy się aż tak wielkim zainteresowaniem jak polski Bieg Piastów.

Wyścigi psich zaprzęgów
Zupełnie inaczej wygląda natomiast kwestia zawodów w ujeżdżaniu psich zaprzęgów. Zapoczątkowane w Czechach wydarzenie, ma obecnie kilka etapów, w tym jeden rozgrywany w Górach Izerskich w Szklarskiej Porębie lub na Polanie Jakuszyckiej. Aby móc być świadkiem tych wydarzeń warto pobyt i nocleg w Górach Izerskich zarezerwować wcześniej (przegląd noclegów: meteor-turystyka.pl), gdyż do Polski zjeżdża wtedy mniej więcej 70 ekip z całego świata, biorących chętnie udział w wyścigach.

Zawody rozgrywane są w formie kilku gonitw na różnych dystansach, od 30 do 10 kilometrów oraz zróżnicowanych ze względu na rodzaj zaprzęgu i ilość psów. Impreza jest stosunkowo nowa w Polsce, ale już przyciągnęła zainteresowanie kibiców i turystów, którzy przyjeżdżają do Szklarskiej Poręby na zimowy wypoczynek.

4 thoughts on “Unikatowe wydarzenia w Górach Izerskich – Bieg Piastów i psie zaprzęgi

  1. My właśnie podziwialiśmy ostatnio wyścigi psich zaprzęgów w Szklarskiej Porębie i muszę przyznać, że to wspaniałe widowisko, a psy są bardzo ładne i fantastycznie to wygląda jak biegną po śniegu

  2. Ja korzystałem z nocleg w Górach Izerskich jak brałem udział w Biegu Piastów i bardzo miło wspominam całe to wydarzenie i mój urlop w tych górach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *