Skansen sanocki

Skansen etnograficzny w Sanoku to jedno z niewielu takich miejsc w Polsce, a jedyne w Bieszczadach. Spośród polskich skansenów jest największy. Na powierzchni 38 ha możemy skonfrontować się z architekturą i sztuką pogranicza polsko-ukraińskiego. W skansenie wydzielono osobne sektory dla 4 grup etnicznych: Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian. Organizatorzy ściągnęli do skansenu zarówno chaty mieszkalne, jak i budynki publiczne i sakralne. Najczęściej odwiedzane świątynie to kościół katolicki z Bączala Dolnego z XVI wieku i trzy cerkwie greckokatolickie.

W skansenie prezentowane są też wystawy stałe i zmienne. Wystawy stałe obejmują głównie oryginalne wyposażenie chałup i zagród, natomiast w trzech chatach umieszcza się wystawy czasowe. Przykładowo, w sektorze Dolinian umieszczono wystawę ikon karpackich, tworzonych przez tą grupę. Ikony zostały ustawione chronologicznie i w ramach różnych stylów, tak aby kolejno je zwiedzając, można było dostrzec zmiany w zdobnictwie i przedstawianiu postaci. Najstarsze ikony pochodzą z XV wieku, co jest tym bardziej warte podkreślenia, że Bieszczady ze względu na częste wojny, pożary, przemarsze wojsk i działalność różnych band zbójeckich straciły wiele swoich zabytków.

Inna niezwykle ciekawa wystawa pokazuje, jak wyglądały zakłady usługowe w miasteczkach Galicji na początku XX wieku. Można zobaczyć np. wyposażenie salonu fryzjerskiego z tamtego czasu, zakładu produkującego kapelusze, krawieckiego czy odlewającego świece. Używane wówczas sprzęty i wyposażenie bardzo różniło się od współczesnych odpowiedników.

Inna wystawa opisuje galicyjską szkołę z tamtego okresu. W przeciwieństwie do innych tego typu skansenów, gdzie pokazuje się raczej pojedyncze eksponaty związane ze szkolnictwem, w Sanoku odtworzono całą klasę razem z pomieszczeniami, gdzie mieszkał nauczyciel. Oprócz tego, można tam zobaczyć bogatą kolekcję podręczników szkolnych i nauczycielskich sprzed ponad 100 lat, z okresu 1900-1945.

Warto sprawdzić aktualną ofertę wydarzeń folklorystycznych w skansenie. Zwykle co roku jest organizowany Festiwal Muzyki i Strojów Ludowych. Centrum skansenu jest galicyjski rynek, czyli wiernie odtworzony plac główny typowego galicyjskiego miasteczka sprzed I wojny światowej. Baza noclegowa Bieszczad gwarantuje, że znajdziemy dość czasu, aby obejrzeć skansen, bo budynki są rozrzucone na naprawdę dużej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *