Muzeum Wsi Słowińskiej w Rowach

Mimo, że duża część Polaków mieszka na wsi to większość nie może się poszczycić wiedzą na temat tego, jak wygląda życie na wsi. Spowodowane jest to tym, że wieś wyewoluowała na przestrzeni lat i zniknęły z niej w większości elementy typowo rolnicze. Coraz trudniej jest znaleźć ciągniki czy stodoły. Miejsca te stały się po prostu odskocznią od miast. Dlatego właśnie powinniśmy szukać miejsc, w których uda nam się zobaczyć prawdziwą wieś z opowieści babć czy dziadków. Oni mimo, że w pięknych słowach, opisywali trudy życia na tych terenach. Praca na roli jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiązała się z wieloma wyrzeczeniami. Jeśli chcemy na własne oczy zobaczyć jak wyglądała dawna zabudowa we wsi to koniecznie musimy odwiedzić skansen.

Miejscem, które można z czystym sumieniem polecić jest skansen Ziemi Słowińskiej, który znajduje się niedaleko Jeziora Łebsko. Zlokalizowany jest on we wschodniej części Słowińskiego Parku Narodowego, którego zadaniem jest ochrona naturalnych ekosystemów. Pomaga on także chronić dawne dzieła ludzkiej architektury, ponieważ w czasach kiedy powstawały najpiękniejsze kościoły świata, budowano również proste zagrody, które możemy zobaczyć na terenie skansenu.

Na terenie skansenu znajdują się prawdziwe budynki, które zamieszkiwane były przez mieszkającą tutaj przed laty ludność. Zostały one po prostu w całości przeniesione tutaj z okolicznych wsi, aby móc objąć je należytą protekcją. Oczywiście jeśli wybieramy się na zwiedzanie tego miejsca, powinniśmy zadbać o wynajęcie pokoju. Najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie czegoś w pobliskich Rowach (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,rowy,0.html), które posiadają rozbudowaną bazę noclegową. Muzeum Wsi Słowińskiej jest miejscem, w którym zachowana została prawdziwa zabudowa, w której mieszkali nasi przodkowie. Dzięki takim obszarom możemy w łatwy sposób porównać nasz standard życia do tego, który mieli mieszkający tutaj ludzie sto lat temu, a to naprawdę dobra lekcja historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *